ieraksts 195

Tikmēr valstiskās pozīcijas formulēšanā vides aktīvistiem krasi pretēju viedokli pārstāv tādas organizācijas kā Latvijas Dzīvnieku barības ražotāju un tirgotāju asociācija. Kamēr vides speciālisti norāda uz nepietiekamiem pētījumiem, kas neļauj prognozēt manipulāciju ilgtermiņa ietekmi, dzīvnieku audzētājus satrauc tas, ka putnu un cūku barība bez ĢM piejaukumiem praktiski vairs nav nopērkama. Ja to aizliegtu tirgot, nebūtu, ar ko barot lopus, uzsver asociācija. ĢMO radīti, lai palielinātu ražīgumu.

diena.lv

Sanāk, ka jau tagad Latvijas tirgū tiek tirgota gaļa un piens ar modificētu ģenētisko sastāvu! Tirgotājiem, audzētājiem un ražotājiem ir dziļi nospļauties par cilvēku veselību, jo svarīgākais ir nauda ko var iegūt pie grandioza ražīguma pateicoties ģenētiski modificētais pārtikai.

ieraksts 174

Michelle Obama will begin digging up a patch of the South Lawn on Friday to plant a vegetable garden, the first at the White House since Eleanor Roosevelt’s victory garden in World War II. nytimes.com

Mišela Obama pārvēršot nelielu daļu mauriņa sakņu dārzā, ir aizsākusi globālu diskusiju par veselīgu uzturu un dzīves veidu, kurā arī mums Latvijā ir aktīvi jāpiedalās, nevis pasīvi jāstāv malā, priecājoties, ka tiks atklāta jauna ieskrietuve kādā tirdzniecības centrā. Nav svarīgi, ka Baltā Nama parks atrodas pilsētā, šī marginālija nedrīkst aizsegt mums acis. Es nesaku, ka tagad mums ir jāķer rokā grābeklis un jāiet rušināties, tomēr piedomāt pie iepirkumu groza satura nemaz nav tik grūti.

ieraksts 145

Mūsdienās doktordesas recepte papildināta ar virkni E pārtikas piedevu, kuras pievienojot gaļas produktu var saražot lētāk un kuras paildzina tā glabāšanas termiņu. Izpētot lielveikalu vitrīnas, SestDiena pārliecinājās, ka doktordesu etiķetēs ir norādītas no četrām līdz desmit šādām piedevām.

Lai panāktu sarkanīgu produkta krāsu, desai pievieno krāsas stabilizētāju — nātrija nitrītu, ko mūsdienās dēvē par pārtikas piedevu E250. Vairākās Eiropas valstīs šo vielu aizliegts pievienot produktiem, kas paredzēti bērniem līdz pusgada vecumam. Pieaugušajiem rekomendē izvairīties no šīs piedevas, jo tā var radīt galvassāpes, reiboni un vemšanu. Latvijā šo vielu atļauts pievienot tikai maisījumiem ar vārāmo sāli. Gandrīz visās doktordesās atrodams arī veselībai kaitīgais garšas pastiprinātājs mononātrija glutamāts jeb E621, kas var izraisīt galvassāpes, depresiju, pat redzes pasliktināšanos. Šīs vielas lietošana ES ir apstiprināta, lai arī tā tiek uzskatīta par bīstamu bērnu uzturā.

Vienas no izplatītākajām pārtikas piedevām desās ir fosfāti (E450, E451 un E452), kas kalpo par stabilizētājiem un notur desā tai rūpnieciski pievienoto ūdeni. ES direktīva nosaka, ka šos brīnumlīdzekļus var lietot ne vairāk kā piecus gramus uz kilogramu desas, taču pētījumā atklājies, ka gan Latvijas, gan importa desās fosfātu koncentrācija ir vidēji seši grami. Norma nebija pārsniegta tikai vienā ārzemju desas paraugā. diena.lv

Un tagad rūpīgi apdomājam, vai tiešām ir tik ļoti veselīgi uzturā lietot gaļu…